Pachnik Kamil

Pachnik Kamil

Z cyklu „Pasje naszych studentów”

Kim jestem?
Cześć, nazywam się Kamil Pachnik i studiuję na I roku kierunku Wychowanie Fizyczne studiów magisterskich na AWF Biała Podlaska. Pochodzę z Siedlec i tam początkowo rozwijałem swoją pasję, którą jest Parkour. Jestem wiceprezesem Klubu Sportowego Parkour Wschód. Już od 6 lat wspólnie z klubem oraz przy pomocy Agancji Rozwoju Miasta Siedlce organizujemy darmowe warsztaty oraz pokazy. Organizujemy też eventy masowe np. „Dzień sportów ekstremalnych”, których odbyło się już aż 9 edycji. Bierzemy też czynny udział w akcjach np.: WOŚP, gdzie poprzez nasze pokazy pomagamy w zbiórce pieniędzy. Ludzie różnie nazywają to co robimy „skakanie po dachach” czy „salta na ulicy, skakanie po murkach”. Dlatego często pojawia sie pytanie czym tak naprawdę jest Parkour? Jest to sztuka przemieszczania się polegająca na jak najszybszym przedostaniu się z obranego punktu A do punktu B po linii prostej, w sposób jak najbardziej efektywny bez używania zbędnych ruchów. Parkour pochodzi z Francji, a za jego twórcę uznaje się Davida Belle. Aktualnie został on zaadoptowany w jednostkach specjalnych i służbach mundurowych do celów treningowych.

Czym dla mnie jest Parkour?
Swoje treningi zacząłem już 10 lat temu. Początkowo Parkour dał mi cel do rozwoju siebie. Koledzy z osiedlowego podwórka nie byli dobrym przykładem do naśladowania, więc pasja dała mi również ambicje do bycia lepszym. Parkour to przede wszystkim pokonywanie swoich barier, kontrola nad własnym ciałem, ale także mile spędzony czas i pasja dzięki, której ma się możliwość poznać mnóstwo różnych ciekawych ludzi. Techniki wykorzystywane w Parkour są podobne do technik gimnastycznych, lecz różnią się brakiem okrzesania i w pełni zbudowanej bazy metodologicznej. Dlatego nazywam to „dziką gimnastyką”.

Czy Parkour jest dla wszystkich ?
Parkour jest dla każdego, bez względu na wiek i płeć czy poziom wytrenowania. Parkour daje poczucie, że Twoje ciało jest w końcu użyteczne i do czegoś potrzebne w myśl idei „Być silnym, by być użytecznym”. Siła nie oznacza tu tylko mięśni, ale też siłę psychiczną i przełamywanie własnych barier lękowych. Cały czas staram się o to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tej jeszcze młodej dyscyplinie.

Będąc studentem AWF Biała Podlaska nawiązałem współpracę z władzami Uczelni i w 2012 roku udało mi się zorganizować pierwszy w Polsce kurs na instruktora Parkour. Następnie dzięki inicjatywie mojej oraz samorządu studenckiego w 2016 r., udało się zbudować mały Parkour Park do celów treningowych na świeżym powietrzu, imitujący prawdziwe przeszkody miejskie (w okresie wiosennym znajduje się on przy obiekcie ACEPIR).

Aktualnie prowadzę warsztaty z Parkour o nazwie „Złap oddech, złap zajawkę” dla każdego w Siedlcach, w każdą sobotę oraz od miesiąca na Uczelni, w każdy poniedziałek na hali lekkoatletycznej o godzinie 19.30. Jeśli zainteresowałem Was chociaż trochę to zapraszam każdego na zajęcia w ramach godzin samokształcenia.

Do zobaczenia na treningu!!!

 

Pozdrawiam,
Kamil