Wołosz Marcin

Wołosz Marcin

Od małego interesowałem się sportem, a w szczególności sztukami walki. Początkowo pojawiło się w moim życiu karate, potem był kickboxing a od 1990 roku Taekwon-do, które uprawiam do dziś.

Na przestrzeni tych 25 lat Taekwon-do ukształtowało moje życie. Początkowo była to zabawa i zdobywanie kolejnych stopni i kolejnych pasów, lecz z czasem było to coraz bardziej ważniejsze gdyż pojawiły się zawody. Wiele lat spędzonych na zawodach dało mi kilka medali i tytułów m.in. Mistrza Polski. Po skończeniu liceum postanowiłem kontynuować trenowanie Taekwon-do, ale zacząłem już myśleć o byciu trenerem. I tu pojawiła się możliwość, bo akurat ruszyła specjalizacja trenerska z Taekwon-do na bialskim AWF-ie. Przez 5 lat studiów udało mi się przygotować do pracy w charakterze trenera Taekwon-do. I w sumie moglibyście stwierdzić że AWF dał mi trenerskie przygotowanie w uprawianej przeze mnie sztuce walki, ale AWF dał mi jeszcze o wiele więcej.

Bialska Akademia dała mi możliwość uczestniczenia w wielu sportach, których do tej pory nie miałem możliwości trenować. Przez gry zespołowe, gimnastykę, lekkoatletykę poznałem także zimowe i sporty letnie. Udało mi się uzyskać uprawnienia instruktora gimnastyki, lekkiej atletyki, pływania, aerobiku, windsurfingu, uprawnienia Ratownika WOPR oraz oczywiście trenera Taekwon-do. Bardzo mile wspominam wszystkie nowe aktywności – a w szczególności letnie i zimowe obozy.

Po skończeniu studiów wyjechałem z rodzinnej Białej Podlaskiej nad morze do Gdańska i szczęśliwie udało mi się znaleźć pracę w szkole – gimnazjum. Udało mi się to dzięki wielu moim uprawnieniom, które udało mi się uzyskać podczas studiów, gdyż przy rozmowie kwalifikacyjnej zadano mi pytanie: „Co mógłbym zaproponować jeszcze oprócz prowadzenia lekcji wychowania fizycznego?”.

Praca w szkole dała mi też dalszą możliwość realizowania się w swojej pasji i obecnie przy moim gimnazjum działa Gdański Klub Taekwon-do, którego jestem prezesem i trenerem. Od 2001 roku wychowałem 25 czarnych pasów, medalistów Mistrzostw Świata , Europy i Polski oraz wielu innych zawodów od rangi wojewódzkiej do międzynarodowej.
Trzecia moja aktywność to praca w fitness klubie w roli instruktora aerobiku. Zaczęło się od Taekwon-do i studiów, gdzie skończyłem kurs instruktora. Na początku zająłem się zajęciami z elementami sztuk walki przy muzyce nazwanych ogólnie tae-bo, ale praca w klubie dała mi poznać inne formy zajęć przy muzyce.

W wakacje dodatkowo uczę i pływam na windsurfingu, a ostatnio bardzo spodobał mi się kitesurfing. Zimą uwielbiam jeździć na snowboardzie.
Wszystkie te aktywności w większości poznałem na studiach i polecam wszystkim bialski AWF!

 

Pozdrawiam
Absolwent WF
Marcin Wołosz