IGRZYSKA SPORTOWE UCZNIÓW KLAS II I III

20.06.2022

W dniu 20 czerwca br. w naszej uczelni odbyły się I Igrzyska sportowe uczniów klas II i III bialskich szkół, które uczestniczyły w Projekcie AWFbp „Lekcja wf prowadzona przez studentów – praktyki śródsemestralne”.
Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Prorektora ds. Filii AWF prof. dr. hab. Jerzego Sadowskiego i Prezydenta Miasto Biała Podlaska Michał Litwiniuk.
Organizatorami wydarzenia byli: studenci II i III roku kierunku wychowanie fizyczne, koordynatorzy praktyk śródsemestralnych, nauczyciele akademiccy, Biuro Praktyk oraz Biuro Promocji.

Otwarcie Igrzysk odbyło się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim.

Pierwszym symbolem był przemarsz uczestników I Igrzysk sportowych po płycie stadionu. Defiladę poprowadzili: student III roku kierunku wychowanie fizyczne Piotr Tarkowski – mistrz Polski w soku w dal, Fafik – maskotka naszej uczelni, studentka kierunku wychowanie fizyczne Małgorzata Czyżkowska oraz Stanisław Michalczuk – uczeń klasy 3 a Szkoły Podstawowej nr 9. Następnie sportowców powitał Pan Prezydent oraz Dziekan WWFiZ dr hab. prof. AWF Hubert Makaruk. Panowie oficjalnie ogłosili otwarcie I Igrzysk Sportowych uczniów klas II i III! W dalszej kolejności została wciągnięta flaga igrzysk na maszt, zaś poczet flagowy tworzyli: studentka III roku kierunku wychowanie fizyczne Małgorzata Czyżkowska oraz uczniowie: Dominika Zielińska – uczennica klasy III b Szkoły Podstawowej nr 2, Miłosz Zdunek – uczeń klasy III a Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Magdalena Gajownik – uczennica klasy III b Szkoły Podstawowej nr 4.
Ponadto zapalony został znicz olimpijski tuż po wciągnięciu na maszt flagi. Dokonali tego: student III roku kierunku wychowanie fizyczne Piotr Tarkowski – mistrz Polski w soku w dal oraz uczeń klasy II c Szkoły Podstawowej nr 3 – Michał Wortolec i uczennica klasy III b Szkoły Podstawowej nr 6 – Iga Michałowska. Kolejnym punktem ceremoniału było złożenie przyrzeczeń olimpijskich. W tym celu w imieniu zawodników i zawodniczek  przyrzeczenie złożyła uczennica klasy II d Szkoły Podstawowej nr 5 – Weronika Wilawer, a w imieniu sędziów – studentka III roku kierunku wychowanie fizyczne Małgorzata Czyżkowska.
Ostatnim punktem ceremoniału otwarcia igrzysk był hymn olimpijski, który odśpiewała Izabela Niedziółka – trener personalny.
Po ceremonii otwarcia rozpoczęły się zawody. Zawodniczki i zawodnicy (w liczbie 959 osób) rywalizowali w 10 strefach oznaczonych kolorami kół olimpijskich i symbolami kontynentów. W każdej strefie znalazło się po 12 konkurencji sprawdzających fundamentalne umiejętności sportowe, objęte podstawą programową. Dodatkowo uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę w strefie wiadomości. Strefy dotyczyły obszarów zdrowia, sportu, odżywiania, właściwej postawy.

W igrzyskach udział wzięli:

• uczennice i uczniowie klas II i III ze wszystkich bialskich szkół podstawowych:
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej
Szkoła Podstawowa nr 2 w Białej Podlaskiej
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Białej Podlaskiej
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Białej Podlaskiej
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Białej Podlaskiej
Szkoła Podstawowa nr 6 w Białej Podlaskiej
Zespół Szkół w Białej Podlaskiej – Szkoła Podstawowa nr 9
  • studenci kierunku wychowanie fizyczne – II, III i I rok
  • Rada Samorządu Studentów
  • koordynatorzy praktyk śródsemestralnych: dr Ireneusz Chaliburda, mgr Michał Biegajło, dr Piotr Siłakiewicz, mgr Michał Banaś, dr Dorota Różańska, dr Kazimierz Chmielewski, mgr Bartłomiej Kargulewicz, dr Sławomir Bodasiński, dr Piotr Kuśmierczyk, dr Maria Bilska, dr Roman Otto
  • nauczyciele akademiccy: dr Janusz Zieliński, mgr Anna Galczak-Kondraciuk, dr Magdalena Plandowska, mgr Joanna Burdzicka-Wołowik, dr Paweł Tarkowski
  • opieka medyczna – dr Paweł Różański
  • Biuro Praktyk – mgr Anna Zielińska
  • Biuro Promocji – mgr inż. Przemysław Kizeweter, mgr Marta Pietruczuk, mgr Anna Podgórska, Monika Szot
  • wsparcie techniczne – Bożena Jarocka, mgr Paweł Mielnik, mgr Magdalena Domańska, Radosław Korniluk
Szczególne podziękowania kierujemy do Ani Mikusek i Ireneusza Popławskiego!
W trakcie wydarzenia promowaliśmy Projekt MEiN „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii – WF z AWF”.
Materiał filmowy przygotował Grzegorz Żyluk – STUDENT TV zobacz zdjęcia Igrzyska sportowe
Sponsorem igrzysk była Firma Hades oraz miasto Biała Podlaska!
Kolejne Igrzyska sportowe już za rok!